Нискоемисионната зона (НЕЗ) за автомобили в София влиза в сила от 1 декември с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Това припомниха от пресцентъра на Столична община. Оттам уточниха, че забраната за влизане в центъра на столицата има за цел да подобри чистотата на въздуха. Тя ще важи в периода на зимните месеци - от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г., и е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г.
Писателката Мария Лалева представи новата си книга „Пътища от огън“ в Разград. Събитието бе организирано от Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Срещата с почитателите на авторката се проведе в Голямата зала на хотел „Централ“ в града. Лалева бе представена на публиката от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова. Тя разказа за писателката, за творчеството и новият роман.
Музикални поздрави отправиха певиците Дея Куманова и Надежда Дочева с песните „Огън от любов“ и „Я, кажи ми, облаче ле бяло“.
В препълнената зала Мария Лалева разказа на почитателите си множество истории около създаването на последната си книга и за останала част от творчеството си. Тя обясни, че е написала тази история още преди дебютния си роман „Живот в скалите“. Според нея това е книга за лю
Актуализация на плана за разпределение на капиталовите разходи е една от петнадесетте точки, които ще разгледа Общинският съвет в Момчилград днес. Това съобщават от общинската администрация на сайта си.
Съветниците ще гласуват трета актуализация на плана за поименно разпределение на капиталовите разходи през 2024 г. Ще бъде приета и годишна програма за развитие на читалищната дейност в общината. Ще бъде разгледано и изменение и допълнение на Наредбата за реда и начина на ползване на дървесина, добита извън горски фонд.
Част от точките в дневния ред са свързани с разрешение за изработване на проект на подробен устройствен план в различни населени места на територията на община Момчилград, както и с продажбата на земя от общинския фонд.
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните пунктове „Видин“, „Кардам“, „Сомовит“ и „Оряхово" на изход за товарни автомобили. Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба.
Освен ГКПП „Русе“, шофьорите могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00 до 20:00 часа всеки ден,
Общинският съвет в Дупница прие предложения за повишаване на такса смет - от 4,5 промила на 5,9 промила за града и 6,8 за селата. Последното увеличение на таксата е било през 2020 година.
При обсъждането на предложението кметът Първан Дангов обяви, че е наясно, че мярката за увеличение на таксата за битови отпадъци е непопулярна и за никой не е приятна, но общество трябва да осъзнае, че трябва да събира разделно отпадъците си. Той обяви, че Общината предвижда да направи кампания за стимулиране ползването на стъклени, вместо пластмасови опаковки. Предвижда се и въвеждане на разделно събиране на зелени отпадъци, както и създаването на компостираща инсталация, чрез която да се оползотворяват зелените отпадъци.
Председателят на Общински съвет Дупница Костадин Костадинов разясни, че от такса смет за 2023 год. общината е събрала около 2,6 млн. лв., а разходите са около 5,5 млн
Жители на район "Изгрев" са се събрали на протест пред сградата на Столична община заради застрояването на района. Протестиращите скандират "Искаме дървета, не искаме бетон". Това се случва преди началото на днешното заседание на Столичния общински съвет, което трябваше да започне в 10:00 часа, но все още не е започнало, защото по-голямата част от общинските съветници са на събрание на транспортна комисия.
Ивайло Гечев, жител на район "Изгрев" и един от протестиращите, каза , че са се събрали, защото в кв. "Изток" с бесни темпове се унищожават дървета, зелени площи и градинки. Гечев обясни, че в този квартал цената на квадратен метър е около 4000 лв., което предизвиква много голям инвестиционен интерес.
По думите на протестиращия недоволството на жителите на района започва след опит за застрояване на една градинка. На нейно място ще се издигне кооперация, която ще
Зоната с ограничения - “малък ринг“, обхваща територията между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. “Опълченска”. Граничните булеварди не са част от самата зона и преминаването по тях на всички превозни средства е позволено без ограничение, а указателни табели ще помагат на шофьорите да се ориентират в движение. Забраната няма да важи за автомобили, чиито собственици са с постоянен адрес в зоната или са лица с увреждания, които притежават карта за преференциално паркиране, издадена от Столична община или от друга община в България.
За да контролира спазването на ограниченията, Столичната община разчита на камери, разположени на външните точки на малкия ринг и специализиран софтуер, който автоматично ще извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група и собствеността на всеки автомобил. Нарушенията ще се налагат съгласно чл.41а и чл.41б от Закона за чистота на атмосферния въздух, като актовете ще се издават от Столичния инспекторат, а глобите започват от 50 лева за физически лица или имуществена санкция в размер от 200 лв.
В София има изградени пет буферни паркинги на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, която спестява време и неудобства на жителите и на гостите на София. Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.
Действията на Столичната община целят да се подобри качеството на атмосферния въздух в София, като част от мисията “София без емисии” и са в изпълнение на “Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община“, приета от Столичния общински съвет в края на 2022 г.
Зоните с ниски емисии са една от най-ефективните мерки, които градовете могат да предприемат за подобряване на качеството на въздуха. В резултат на въвеждането им намаляват емисиите на фини прахови частици (ФПЧ2,5, ФПЧ10), азотен диоксид (NO2) и (индиректно) на озон (О3). Това са трите основни замърсители на въздуха, които предизвикват здравословни проблеми в цял свят. Нискоемисионната зона в София е една от близо 400 в Европа, като до 2025 г. се очаква броят ми да надмине 500, се посочва в прессъобщението.
Състоянието на язовирите в София област е добро. Обходени са общо 26 язовира, съобщи заместник областният управител Цанко Цаков по повод информация на Министерството на околната среда и водите, че за ноември се налага да се намалят разрешените за ползване водни обеми от язовирите.
В областта няма опасност за преминаване към воден режим на населени места, каза Цаков. По думите му от областната администрация проверяват първа и втора категория на потенциална опасност. Трета категория се проверява по-рядко, веднъж на три години, добави той. Цаков каза, че голяма част от водоизточниците се проверяват през пролетта. Има издадени предписания за ремонти на някои от тях, но техническото и експлоатационно състояние е добро, информира заместник областният управител.
По думите на Цаков е извършен обход миналата седмица на част от язовирите. Той посочи, че е проверен и я
Ако бъде избран председател на парламента, поне две много съществени процедури ще бъдат отпушени, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова пред медиите. Тя отчете дебатът вчера в пленарна зала и отбеляза, че ако бъде избран председател на Народното събрание ще може да бъде внесен държавният бюджет и да започне даването на мандатите от страната на президента.
„Да видим днес какъв ще бъде резултатът в Народното събрание“, каза вицепрезидентът Йотова и отбеляза, че зависи от политическите партии дали парламентът ще има живот.
Илияна Йотова определи като повече от екзотично предположението да започнат консултации при президента преди да бъде избран председател на Народното събрание.
Длъжници сме пред българския народ и българската държава, крайно необходимо е да постъпим съвестно и отговорно към нашата работа. Това е моето послание към вас, разчитам на вас. Това каза Силви Кирилов, председателстващ първото заседание на Народното събрание по избор на председател преди провеждането на балотажа, до който и този път достигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от „Има такъв народ“.
В политиката възраст няма, припомни Кирилов и това го доказва българската и световна практика. Въпросът е какви принципи ще следвам като председател на Народното събрание, каза Кирилов и добави, че те са: спазване на Конституцията, закона, морала и най-добрите традиции на българския народ.
Поради естеството на моята професия, аз изповядвам изключително хуманитарни ценности и с тях стоя равно отдалечено от всички крайности на живота. Моята мисия е
Областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във връзка с лабораторно потвърдено огнище на шарка по дребните преживни животни в обект в село Желю войвода, съобщиха от пресцентъра на институцията. За новото огнище обявиха на официалната си страница от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Заболяването е установено в животновъден обект със 150 овце.
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта, посочват от БАБХ. Собствениците ще бъдат обезщетени съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Това е второ огнище на шарка по дребните преживни животни в рамките на няколко дни след случая във Велинград.
За заразат
Общинският съвет в Крушари прие допълнение на програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост, за 2024 година.
Съветниците взеха решение да приемат отчет за отдадените под наем поземлени имоти с начин на трайно ползване пасища, мери – публична общинска собственост, за 2024 година.
В докладна записка на кмета на общината Илхан Мюстеджеб се посочва, че в деловодството на общината са постъпили 13 заявления за наемане на общински пасища и мери. След проведена процедура по проверка на представените документи са сключени 12 договора за отдаване под наем за 2024 година.
На редовното заседание бяха приети предложения относно разрешение за изработване на изменение на Подробен устройствен план – план за застрояване на поземлени имоти по Кадастрална карта и кадастрални регистри на селата Земенци, Загорци, Поручик Кантарджиево, Александр
Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев на 19 ноември. Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът тогава и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.